Finansal Kiralama (Leasing) Yapmanın Hükmü

SORU:

Biz çok ortaklı bir firmayız. Benim hissem %17. Kamyon ve makine gibi ekipmanlar alacağız. Ben katılım bankasından leasing yapalım diyorum, diğer ortaklar daha düşük maliyetli olacağı gerekçesiyle faizli bankadan yapalım diyorlar. Faizli bankalardan leasing ile kamyon ve benzeri ekipman almak caiz midir? Caiz değilse ve faizli bankadan leasing alınırsa ben ne yapmalıyım, şirketten ayrılmalı mıyım?

 

CEVAP:

Leasing bazı fıkhi sorunları ile birlikte günümüzde genelde caiz kabul edilen bir işlemdir. Bu işlemin –eğer gerçekten varsa-faizsiz çalışan kurumlarla yapılması tavsiye edilir. Ancak bu şart değildir. Zaten faizli bankalar kanunları gereği bizzat kendileri leasing yapamazlar. Onlar ancak yan şirketleri aracılığıyla leasing yapabilmektedir.

Sonuç olarak gerçekten faizsiz çalışan bir katılım bankası o tür bir kurumla yapılması tavsiye edilir. Şayet bu mümkün değilse diğer leasing şirketleriyle de yapılabilir. Çünkü işlemin bizzat kendisi meşru kabul edilmektedir.

Ortaklarınız bu tür bir tercihte bulunduklarında sizin fıkhen ortaklıktan ayrılmanızı gerektiren bir durum söz konusu olmaz.

Prof. Dr. Servet BAYINDIR