Teverruk ve Kira Sertifikası

SORU:
Ben yaklaşık 5 yıldır bir katılım bankasında çalışıyorum. Yıllardır inanarak yaptığım işimde son yıllarda kuşkularım oluşmaya başladı.
Kurumun son yıllarda özellikle Teverruk ve Kira sertifikası adı verilen uygulamalara sıklıkla başvurmaya başlamasıyla işimden ve kurumumdan soğudum.

Artık faizli bankalarla katılım bankaları arasında pek fark kalmadığına inanmaya başladım.
Benim bu kurumda çalışarak aldığım maaş bana haram olur mu?

CEVAP:
Katılım bankaları, hataları ile birlikte İslam’ın emrettiği doğrultuda faaliyet göstermek amacıyla kurulmuş ve kendilerini İslam’ın ilgili yasaklarına uygun şekilde çalıştıkları/çalışacaklarını ilan etmişlerdir.
Katılım bankalarının üzerine kurulduğu felsefe doğrudur; fakat işleyiş tarzlarında önemli hata, kusur, eksiklik ve hatta “bilerek” yapılan yanlışlar vardır.
Tüm uygulamaları haram olmadığı ve kendilerini helal yöntemle çalıştıkları/çalışacakları şeklinde deklare ettikleri için aldığınız/alacağınız maaşın tümü haram kapsamına girmez.
Ancak yapılan işlem insanları yanıltıcı, içi farklı ambalajı farklı nitelikli ise ve siz de bu işin bizzat uygulayıcısı yahut yöneticisi pozisyonunda olup işin iç yüzünü biliyorsanız, öncelikle bu uygulamanın fıkha uygun hale getirilmesi için gerekli sözlü ve fiili çabayı göstermelisiniz.
Bu konuda kurum yetkililerini uyarmalısınız. Bütün çabalarınızı ortaya koymanıza rağmen işlem düzeltilmeyip, uygulama fıkha aykırı şekilde aynen devam ettiriliyor ve kalbiniz de bundan mutmain değilse helalinden çalışıp kazanacağınız başka bir iş bulup kurumunuzu terk etmeniz tavsiye olunur.
Prof. Dr. Servet BAYINDIR