Emita borsasında işlem yapmak helal midir? Dinen sakıncası var mı?

SORU:

Emtia borsası, ticarete konu olabilen, emtia mallarının (altın, gümüş, bakır, doğalgaz, arpa, buğday, petrol, pamuk, mısır, şeker, kahve, paladyum vb.) alım ve satımının gerçekleştirildiği piyasalar anlamına gelir. Şöyle ki: Emtia borsasında demir fiyatı artınca piyasadaki demir fiyatında da değişiklik olmaktadır. Aynı şekilde diğer ürünlerde de işlem yapılmaktadır. İnternet üzerinden emtia ürünü alıp zamanı geldiğinde uygun bir fiyattan alış-satış yapmak istiyorum. Söz konusu emtia borsasında işlem yapmak helal midir? Dinen sakıncası var mı?

Tarih: 20 Ekim 2010


CEVAP:

Emtia borsalarında yapılan işlemlerin fıkhen mahzurlu olan çeşitleri olduğu gibi caiz olan çeşitleri de vardır. Ancak bu tür borsalarda yapılan işlemlerin (istatistiklere göre) yaklaşık %98’i spekülatif amaçlı, kaydi nitelikli olduğundan bu oran caiz olmayan grubu oluşturur.

Ayrıca altın ve gümüş gibi parasal özelliğe sahip emtiaların bu tür borsalardan alım satımı da (işlemlerin tabiatı gereği vadeli olduklarından) caiz değildir.

Bunun dışında alım satımı dinimizce haram kılınmamış olan malların, ancak vade günü dolduğunda fiili yahut depodaki malı temsil eden evrak üzerinden kaydi şekilde teslim alınmasıyla gerçekleştirilecek alım satım işlemleri caiz olur.

Doç. Dr. Servet Bayındır